Czy naklejki na ścianę mogą mieć coś wspólnego z Walentynkami?

 

Naklejka dekoracyjna Serce 04Walentynki to Święto Zakochanych, które jest obchodzone niemalże na całym świecie. Choć często ma ono charakter komercyjny, to w poszczególnych miejscach naszego globu obchodzone jest ono w zupełnie inny sposób. Niekiedy zamiast kartek z miłosnym wierszykiem czy bukietów kwiatów wysyła się bilety do teatru albo kupuje się drugiej połowie fragment garderoby w czerwonym kolorze bądź czekoladki – inne dla przyjaciół, inne dla tej jedynej ukochanej osoby.

Jednakże nie zawsze Walentynki wyglądały w taki sposób. W starożytnym Rzymie obchodzono Dzień Płodności i Macierzyństwa i z tej okazji każda niezamężna kobieta wrzucała do naczynia kartkę ze swoimi imieniem, a następnie młodzi mężczyźni losowali kartki. Taka para bawiła się wspólnie w czasie tego święta, ale czasami zostawała razem do końca życia. W ten jeden dzień w roku młode dziewczęta robiły też wszystko, by przewidzieć, jaki będzie ich przyszły mąż. W ramach jednej z zabaw wypatrywały ptaków – rudzik oznaczał, że dziewczyna wyjdzie za marynarza, wróbel – że jej małżeństwo będzie szczęśliwe, choć będzie żyć ubogo, a łuszczak symbolizował bogatego mężczyznę.

Nazwa Walentynki pochodzi jednak z późniejszego okresu. Patronem Święta Zakochanych jest Święty Walenty i to od jego imienia pochodzi obecnie używana nazwa. Walenty, wbrew zakazom ówcześnie panującego cesarza Klaudiusza II, udzielał ślubów młodym parom. Cesarz nie chciał, by mężczyźni się żenili, gdyż widział w tym przyczynę niechęci młodych do wstępowania do wojska. Pewnego dnia Walentego przyłapano na udzielaniu ślubu. Został wtrącony do więzienia, a później stracony. Nie zapomniano jednak o jego czynach i papież Gelasius ustanowił go patronem zakochanych.

Zatem, czy naklejki na ścianę mogą mieć coś wspólnego ze Świętem Zakochanych? Walentynki to często słodycze, kwiaty, biżuteria i upominki wręczane naszej drugiej połowie. Czasem to jedyny dzień w roku, gdy tak naprawdę znajdujemy czas na romantyczne gesty zapominając o szarej rzeczywistości i zgiełku ‘pilniejszych’ spraw. Czy nie warto by było zrobić z tego dnia okazji na udekorowanie sypialni lub kącika w mieszkaniu, w którym spędzacie czas wspólnie? Naklejki dekoracyjne z zakochanymi kotami lub naklejka ścienna napis I love You na pewno wywołają uśmiech na twarzy ukochanego lub ukochanej. Miłym prezentem może też okazać się naklejka na samochód z zakochanymi misiami lub naklejka na samochód w kształcie serca. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych upodobań i upodobań osoby, którą chcemy obdarować.

Walentynki już jutro, życzę więc Wam dużo szczęścia i miłości!

Za dwa tygodnie zapraszam do lektury kolejnego artykułu na blogu. Tym razem opowiem nieco o naklejkach na ścianę w postaci napisów i cytatów. Do zobaczenia!

Udostępnij

One thought on “Czy naklejki na ścianę mogą mieć coś wspólnego z Walentynkami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *