Tworzenie naklejek dokoracyjnych

Naklejka na ścianę - Motyw kwiatowy 11Zacznę od tego, że naklejki na ścianę tworzy się z samoprzylepnych folii welurowych lub samoprzylepnych folii PCV. Przedstawię kilka zasadniczych różnic między foliami.

Folia welurowa jest stosowana w wall-art, ale także przy pracach tapicerskich, czy nawet introligatorskich, więc jest to materiał, którego grubość „poczujemy” bez większych trudności. Natomiast folia PCV ma grubość około 75 mikronów bez warstwy klejącej (źródło strona producenta folii Oracal), gdy kartka papieru ma około 110 mikronów. Nie trudno nie rozróżnić, szczególnie w pewnej odległości, czy na ścianie jest naklejka czy malunek.

Ta różnica w grubości ma swoje zalety. Welur jako materiał grubszy od folii PCV jest bardziej przestrzenny i elegancki, ale także nie odbija światła, a wręcz je pochłania. Ponadto, jest materiałem przyjemnym w dotyku, przez co warto go polecić przy naklejkach pod kontakt (włączniki światła) lub naklejkach dla dzieci.

Jak wspominałam w pierwszym poście, różnica między naklejkami welurowymi i winylowymi jest widoczna także w cenie. Welur jest kilkukrotnie droższy od folii PCV, co rzutuje na cenę finalnego produktu. Warto jednak wspomnieć, że naklejki welurowe łatwiej się aplikuje na wybraną przez nas powierzchnię niż naklejki winylowe. Tutaj pamiętać trzeba, że z kolei welur nie jest materiałem do stosowania zewnętrznego, więc nie użyjemy go jako dekoracji karoserii naszego samochodu. Uogólniając, każdy rodzaj folii PCV możemy użyć na zewnątrz, jednak jego trwałość może być duża krótsza niż wskazuje nam producent. Kiedy produkuję nakleję na samochód używam folii przeznaczonej do stosowania zewnętrznego – mam gwarancję jej trwałości, a nic nie tracę na jakości i kolorze.

Teraz nieco o samej produkcji naklejek. Udało mi się znaleźć bardzo dobry filmik przedstawiający produkcję naklejki z folii PCV – komentarz jest w języku angielskim, ale nie powinno to sprawiać Wam trudności w zrozumieniu całego procesu produkcyjnego .

Do produkcji naklejek używam plotera Jaguar IV, jest to nowsze urządzenie od tego zastosowanego na filmiku, ale to zupełnie bez znaczenia. Zasada jest ta sama. Ploter posiada karetkę, która porusza się nad podłożonym materiałem, a nóż wycina wzór, który przesyła się z komputera. W zależności od potrzeb, grubości materiału czy wielkości wzoru można zmieniać takie ustawienia jak szybkość cięcia czy nacisk noża na materiał.

Wycięta naklejka to tak naprawdę linie na arkuszu materiału, dopiero po usunięciu nadmiaru folii widzimy wzór, który wyciął ploter. Następnie nakłada się folię transferową, która ma za zadanie ułatwić aplikację naklejki na ścianie. Cały proces nie jest skomplikowany, a jest raczej czasochłonny i…bolesny – od pochylania się nad stołem mogą boleć plecy 🙂 Jednak wszystko zależy od wielkości wzoru, małe naklejki jak dla przykładu naklejki pod kontakt  przygotowuje się w kilka minut. Duży wzór, to często dużo drobnych elementów, a zatem więcej czasu poświęconego na przygotowanie ostatecznego produktu.

Mam nadzieję, że nieco przybliżyłam Wam kwestie związane z przygotowaniem naklejki. Następny post już za dwa tygodnie, a opowiem w nim bardzo szczegółowo o aplikacji naklejek. Ponadto, gorąco zachęcam Was do komentowania wpisów, zadawania pytań czy przesyłania propozycji tematów postów na info[at]cudaczne-naklejki.pl.

 

Udostępnij

One thought on “Tworzenie naklejek dokoracyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *